Türkçe

Lucie

Lekesiz bir güne uyandım. Yanıbaşımda bundan sonrasına dair bir kullanım kılavuzu: Yeni Başlayanlar İçin Yeni Hayat. Hiç beklemezdim böyle bir güzelliği, isterdim ama. Kadife yumuşaklığında öpücükler, alev mavisi gözler, okyanus enginliğinde bir gülüş… Bir adım attım, hayatım değişti. Bilemedim.

Uzun mesafe koşusuna hazırmış ciğerlerim. Son raundu umursamazmış ayaklarım. Hep genç bir sevgi, hep geç bir saat… Her şey sarsılmaz bir güvenle sarılı, en çok da açık yaralarım. O benimle, benzerse bir bana benzer. Aynı özgünlükte dertlerimiz, aynı derinlikte bakışlarımız. Elimde bir demet solar gider onun ılık rüzgarıyla. Dayanamadım.

Canımı var eden, varımı can eden küçük bir dokunuşudur. Bir ben bilirim, bu yarım asrın bir kilim gibi dokunuşudur. Vatansızlaştıkça bizbizeyiz, vatan edindikçe biz gibiyiz. Arkasına bakmadan gidenlerin bastığı toprak olmuşuz, diğerlerini unutup çiçeğe durmuşuz. Sorgu odalarını santim santim çayır çimen yeşiline çevirmişiz. Diyarlar girmiş aramıza, pes etmemişiz. Unutamadım.

Işıkları vurur ayın damla damla denize, çakıl taşlarına dökülüverir şarap, başka başka şehirlerde doğar iki bebek, ağlamadan, izi vardır geleceğin doğulan günde, nedendir bilinmez oyun oynar hayat böyle anlarda, iki garip beden dar yakalı ve nar kokulu bir gömlekte kıvılcımlanır, hep beklenen olur ve farklı filmlerin sonlarından yeni bir film çekilir, elleri cebinde, gözleri yerde, ceketi üzerinde bir el sallar kalan, ağlarken giden. Ve yıllarca bu böyle gider. Vazgeçemedim.

Elele yürüyoruz çirkinleşen bir dünyada. Güzel kalabilmiş yerleri arıyoruz tüm kalbimizle. Zeytin ağaçları, erik dalları, çam yaprakları ve ille de parlayan bir deniz… Yok edilmiş bir tapınaktan geriye kalanların üzerinde yükselen ve gücünü yakılıp yıkılan bir tanrılar ormanından alan saf bir bayram bizimkisi. Şarkılar düşmüş peşimize, biz aheste revan herkese el sallıyoruz. Umarsız bir zaman ticareti yapıyoruz beraberken. Saatler harcayıp saniyeler alıyoruz. Vakit nasıl bu kadar çabuk geçer, şaşırıyoruz. Mesafelere vurulmuş bir özlem tükenirken, yine akşam oluyor. Yerine yenisi geliyor. Biz eminiz ve seviyoruz. Susamadım.