2008-2015, Dünya, Futbol

Mektup

“Yeteneğin Dolandırıcılığı Yenişi”

11 Freunde ekibinden Tim Jürgend, Seleçao‘nun vedasının ardından Dünya Kupası sırasında Kuzey Brezilya’da kendisine yardımcı olan gezi rehberinden bir mektup aldı. İngilizce öğretmeni bir anne olan Fabiola Moura’nın mektubu ev sahibi ülkenin şu aralar kendini nasıl hissettiğine dair bir fikir veriyor.

Sevgili Tim,

Çok üzgünüm.

Bu maç sadece bir futbol maçından daha fazlasıydı. Bu yeteneğin dolandırıcılığı yenişiydi. Eğer bir hedefe ulaşmak istiyorsan, devamlı çalışmanın ve kendini geliştirmenin ne kadar önemli olduğu nesiller boyu öğretilecek bir ders olacak. Terlemeden para kazanan ve tahsil görmeden devlet adamı olmak isteyen Brezilyalı dalaverecilerin hikayesinin sonudur bu.

2014 Dünya Kupası’ndan geriye kalan, genç nesiller için bir örnek olmalıdır. Zira bizim sevgili ülkemizin bizlerce her gün işimizde, okulumuzda dürüstlük ile, tekrar sevilmesi gerektiğini göstermiştir. Ülkeyi bir futbol maçı vesilesiyle sevmek ve ertesi gün yolsuzluğa batarak çalmak, ilk fırsatta ona ihanet etmek, vergileri apansızca yükseltmek, soymak ve öldürmek… Artık bunlar işe yaramıyor.

Bir ülkeye duyulan aşk nasıl olmalı?

Artık yetti. Brezilya, kendi evlatları tarafından aldatılmaya doydu. Sizin takımınız bizlere hedefe adil ve şerefli bir biçimde, başkalarını kırmadan nasıl ulaşılabileceğini gösterdi. Bu hepimiz için bir ders olmalıdır. Daha iyi bir ülke inşa edebilmek için temel olacak bir ders. Çocuklarımızı öyle yetiştirmeliyiz ki, gelecek nesillerden de utanç duymayalım. Gerçek bir ulus, sadece futbolcularıyla değil, kendisiyle ve bireyleriyle gurur duyabilen…

Yürekten tebrikler, sevgili dostum. Ne muhteşem bir takım, ne kadar güzel bir oyun! Umut ederim ki, bu yedi golden gereken dersi alırız.

Selamlar,
Fabiola Moura, Senin üzgün Brezilyalı arkadaşın.

Kaynak: http://www.11freunde.de/artikel/offener-brief-eines-brasilianischen-fans